SUNPAN ARDI CONSOLE TABLE 111823
Original price was: $4,605.$3,684Current price is: $3,684.
| Overall Dimensions | 70.00W x 20.00D x 33.00H in |
| Gross Weight | 312.00 lb |
| Net Weight | 218.00 lb |
| Material | Marble |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Cream |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Crema Breccia Marble Imported From Italy / Solid Mango Wood Base |
SUNPAN ARDI CONSOLE TABLE 111823
The Ardi Console Table takes elevated luxury to the next level with its stunning Italian crema breccia marble table top and solid mango wood legs. Uniquely elegant with endless visual appeal, this is a beautiful piece that can stand on its own or complement a variety of aesthetics.
Features & Benefits
- Solid crema breccia marble is sourced from Italy.
- Marble is a natural material. Unique veining, pitting, fissures, micro-cracks and colour variations add to the organic beauty of each piece.
- Handcrafted by skilled artisans in India.
- Unique imperfections such as fissures, markings, and variations in colour and shape are appreciated characteristics of a truly one-of-a-kind piece.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 218 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 70 × 33 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












