SUNPAN AJANI DINING ARMCHAIR OLIVE 111806
Original price was: $1,520.$1,216Current price is: $1,216.
| Overall Dimensions | 23.50W x 26.25D x 30.00H in |
| Arm Height | 27 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 23.00 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Carton Weight | 63.00 lb |
| Net Weight | 32.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: copenhagen olive |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Handcrafted Hammered Iron Frame and Legs / Adjustable Levelers |
SUNPAN AJANI DINING ARMCHAIR OLIVE 111806
The simple frame of the Ajani Dining Armchair lets the finer details do the talking. Crafted from iron with a hand-hammered finish, this piece showcases a distinctly textured look. Copenhagen olive boucle fabric and a bolster back add the perfect touch of comfort, making it a great dining room addition.
Features & Benefits
- Frame is made from a combination of stainless steel and engineered wood.
- Seat and back cushions are filled with a combination of foam and fibre for long-lasting support.
- Handcrafted by skilled artisans in India.
- Unique imperfections such as fissures, markings, and variations in colour and shape are appreciated characteristics of a truly one-of-a-kind piece.
Additional information
| Dimensions | 26.25 × 23.5 × 30 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












