MERCANA BAYU SEAGRASS BOHO WEAVE FAN SET OF THREE 70223
Original price was: $165.$132Current price is: $132.
Product Size (Inches) 44.1L x 29.5W x 0.8H
Weight 5.73 lbs
The Bayu Wall Hanging Décor comes in a set of three and is made of light seagrass.
MERCANA BAYU SEAGRASS BOHO WEAVE FAN SET OF THREE 70223
| Product Type | Alternative Wall Decor |
| Hand Made (Y/N) | Yes |
| Hand Painted (Y/N) | No |
| Fire Resistant (Y/N) | No |
| Finished Back (Y/N) | Yes |
| Made to Order | No |
| Construction Method | Machine Made |
| Total Number of Pieces Included | 3 |
| Wall Mounting Hardware Included | Yes |
| Lighted | No |
| Animated Lighting | No |
| Compatible Surface Type | Multi-surface |
| Season | No Season |
| Holiday / Occasion | No Holiday |
| Sold as a set? | Yes |
| Orientation | Vertical Only |
| Shape | Circle |
| Material Type | Fabric |
| Material Details | Sea Grass |
| Natural Fibres | Seagrass |
| Main Material | Fabric |
| Main Color | Brown |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Handmade | No |
| Weather Resistant Details | No |
| Mirrored | No |
| Individual Height Top to Bottom - Piece 1 | 0.8 inch (2.03 cm) |
| Individual Width Side to Side - Piece 1 | 29.5 inch (74.93 cm) |
| Individual Depth Front to Back - Piece 1 | 44.1 inch (112.01 cm) |
| Individual Weight - Piece 1 | 5.73 lbs (2.6 kg) |
| Largest Dimension | 44.1 inch (112.01 cm) |
| Assembly Required (Y/N) | No |
| Removeable Legs (Y/N) | No |
| Additional tools needed (Y/N) | No |
| Level of Assembly | None |
| Uniform Packaging and Labeling Regulations (UPLR) Compliant | Yes |
| Canada Product Restriction | No |
| Reason for Restriction | Does Not Apply |
| Outdoor Use | No |
| Warranty Length | 90 Days |
MERCANA IS A CANADIAN COMPANY LOCATED IN BRITISH COLUMBIA
Additional information
| Weight | 5.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44.1 × 29.5 × 0.8 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

MERCANA ANCIENT NOTES I FRAMED ART PRINT 13007
Original price was: $525.$420Current price is: $420. -
Sale!

MERCANA ANCIENT NOTES II FRAMED ART PRINT 13008
Original price was: $525.$420Current price is: $420. -
Sale!

MERCANA GIOVANNA GOLD ARCH MIRROR 69310
Original price was: $330.$264Current price is: $264.









