MERCANA TOSHA COTTON ROPE DRUM PENDANT 70917
Original price was: $690.$552Current price is: $552.
Product Size (Inches) 24.0L x 24.0W x 13.5H
Weight 6.61 lbs
| Maximum Hanging Length | 84.25 inch (214 cm) |
| Minimum Hanging Length | 13.5 inch (34.29 cm) |
| Number of Sockets | 1 |
| Lights Suitable for Outdoors (Y/N) | No |
| Fixture Design | Single |
| Number of Lights | 1 |
| Number of Tiers | 1 |
| Craftsmanship | Handmade |
| Secondary/Accent Material Included? | No |
| Glass Type | Does Not Apply |
| Shade Included? | Yes |
| Dry, Damp or Wet Location Rating | Dry |
| Sloped Ceiling Compatible? | Yes |
| Sloped Ceiling Adapter Included? | No |
| Sloped Ceiling Adapter Required? | No |
| Swag Light? | No |
| Integrated LED? | No |
| Bulb Included? | No |
| Number of Bulbs Included | Zero |
| Bulb Type Recomended | Incandescent |
| Bulb Not Included but Required | Yes |
| Recommended Bulb Shape | Standard |
| Bulb Base | E26/Medium (Standard) |
| Dimmable? | Yes |
| Dimmer Switch Included? | No |
Bulbs Sold Seperately
MERCANA TOSHA COTTON ROPE DRUM PENDANT 70917
- Materials Cotton woven rope shade with a gold-finished adjustable chain and matching canopy. Maximum overall hanging height is 84".
- Wattage 1 x 100 Watt Max
- Bulbs 1 x Type A (Medium Base E26) Light Bulb. Sold Separately.
- Dry Rated
MERCANA IS A CANADIAN COMPANY LOCATED IN BRITISH COLUMBIA
Additional information
| Weight | 6.61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 13.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

MERCANA SADAH CLEAR BLOWN GLASS PENDANT 70754
Original price was: $440.$352Current price is: $352. -
Sale!

MERCANA TOSHA COTTON ROPE BELL PENDANT 70918
Original price was: $450.$360Current price is: $360. -
Sale!

MERCANA SADAH LARGE CLEAR BLOWN GLASS PENDANT 70753
Original price was: $675.$540Current price is: $540.









