MERCANA THAD 4-LIGHT NATURAL RATTAN CHANDELIER 70916
Original price was: $1,475.$1,180Current price is: $1,180.
Product Size (Inches) 38.0L x 38.0W x 21.0H
Weight 13.84 lbs
| Chain Length | 62 inch (157.48 cm) |
| Suitable for Outdoors (Y/N) | No |
| Crystal Component | No |
| Hanging Method | Chain |
| Number of Bulbs Included | Zero |
| Remote Control Included | No |
| Cord Included? (Y/N) | No |
| Fixture Design | Unique/ Statement |
| Number of Lights | 4 |
| Number of Light Tiers | 1 |
| Number of Sockets | 4 |
| Craftsmanship | No Craftsmanship |
| Dry, Damp or Wet Location Listed | Dry |
| Sloped Ceiling Compatible? | Yes |
| Sloped Ceiling Adapter Required? | No |
| Sloped Ceiling Adapter Included? | No |
| Swag Light? | Yes |
| Integrated LED? | No |
| Bulb Included? | No |
| Socket Type | Incandescent |
| Edison Bulb? | Yes |
| Bulb Not Included but Required? | Yes |
| Recommended Bulb Shape | Candle |
| Bulb Base | E12/Candelabra |
| Dimmable? | Yes |
Bulbs Sold Seperately
MERCANA THAD 4-LIGHT NATURAL RATTAN CHANDELIER 70916
- Materials Woven rattan shade tied into a gold-finished metal frame, adjustable chain and matching canopy. Maximum overall hanging height is 84".
- Wattage 4 x 60 Watt Max
- Bulbs 4 x Type B (Candelabra Base E12) Light Bulbs. Sold Separately
- Dry Rated
MERCANA IS A CANADIAN COMPANY LOCATED IN BRITISH COLUMBIA
Additional information
| Weight | 13.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

MERCANA MEHDI CERAMIC TABLE LAMP 70169
Original price was: $525.$420Current price is: $420. -
Sale!

MERCANA PIVEN WHITE TEXTURED CERAMIC TABLE LAMP 70370
Original price was: $550.$440Current price is: $440. -
Sale!

MERCANA THAD NATURAL RATTAN CHANDELIER 70915
Original price was: $1,510.$1,208Current price is: $1,208.









