MERCANA SIMIA WHITE RESIN MONKEY TABLE LAMP 65319
Original price was: $250.$200Current price is: $200.
Product Size (Inches) 9.0L x 9.0W x 12.0H
Weight 4.50 lbs
| Subject | Animals |
| Bulb Socket Type | E26 |
| Bulb Max Wattage | 60W |
| Suitable for Outdoors (Y/N) | No |
| Number of Sockets | 1 |
| Hand Made (Y/N) | Yes |
| Hand Painted (Y/N) | No |
| Product Type | Novelty |
| Base Shape | Novelty |
| Number of Lights | 1 |
| Dimmable | No |
| Integrated LED | No |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs Included | Does Not Apply |
| Bulb Type Recommended | Incandescent |
| Edison Bulb | Yes |
| Wattage | 60 |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Bulb Shape | Standard |
| Bulb Not Included But Required | Yes |
| Recommended Bulb Shape | Standard |
| Maximum Wattage (per bulb) | 60 |
| Bulb Base | E26/Medium (Standard) |
| Dry, Damp or Wet Location Listed | Dry |
| Battery Operated | No |
| Switch Included | No |
| Switch Type | In-Line |
Bulbs Sold Seperately
Out of stock
Email when stock available
MERCANA SIMIA WHITE RESIN MONKEY TABLE LAMP 65319
- Premium Composition The Simia is expertly crafted from resin, resulting in a spectacular table lamp that is not only visually enticing but also sturdy and substantial.
- Superior Finish Featuring a textured finish to mimic the fur of a monkey, the Simia is a stylish table lamp that finished in a spectacular white tone.
- Single, Adjustable Light The Simia has the ability to host one E26 light bulb that is held in the hand of a playful monkey.
- Global/Modern Inspired Design Designed to be an instant head-turner in modern & global inspired spaces, the Simia is a fun piece that takes the shape of a monkey, which makes it the perfect addition to any desk or tabletop.
- Easy Assembly This lamp follows an easy assembly process and is ready to turn heads in your space as soon as it arrives at your doorstep.
MERCANA IS A CANADIAN COMPANY LOCATED IN BRITISH COLUMBIA
Additional information
| Weight | 4.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 12 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

MERCANA EVERLY WHITE CEMENT TABLE LAMP 69707
Original price was: $470.$376Current price is: $376. -
Sale!

MERCANA MEHDI CERAMIC TABLE LAMP 70169
Original price was: $525.$420Current price is: $420. -
Sale!

MERCANA RAPTOR RESIN TYRANNOSAURUS REX TABLE LAMP 68924
Original price was: $195.$156Current price is: $156.










