SUNPAN KACE COUNTER STOOL BRAVO 105666
| Overall Dimensions | 21.50W x 22.00D x 35.00H in |
| Arm Height | 0 in |
| Seat Height | 26 in |
| Seat Width | 18.25 in |
| Seat Depth | 17.50 in |
| Carton Weight | 39.00 lb |
| Net Weight | 27.00 lb |
| Weight Capacity | 250 lb |
| Cover | faux leather: bravo metal |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Dark Brown |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 1.87 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Rubberwood / Smoke Acacia / Stainless Steel Stretcher In Brass |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN KACE COUNTER STOOL BRAVO 105666
A mid-century style counter stool designed with organic elements. Crafted with solid rubberwood legs with a dark brown finish and brass finished stainless steel stretchers for added support. Available in bravo metal faux leather. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 21.5 × 35 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |














