SUNPAN JEREMY COUNTER STOOL-BLACK 111007
Original price was: $1,179.$943Current price is: $943.
| Overall Dimensions | 23.00W x 18.50D x 35.75H in |
| Arm Height | 33.75 in |
| Seat Height | 26.25 in |
| Seat Width | 18.75 in |
| Seat Depth | 17.25 in |
| Carton Weight | 33.00 lb |
| Net Weight | 20.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Black |
| Material Finish | Black |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Acacia Wood / Plastic Glides |
SUNPAN JEREMY COUNTER STOOL-BLACK 111007
An alluring mid-century counter stool that embraces the beauty of simplicity. Expertly crafted from black acacia wood for a sleek look. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 23 × 35.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












