SUNPAN JEREMY COUNTER STOOL-WEATHERED OAK 111008
Original price was: $1,179.$943Current price is: $943.
| Overall Dimensions | 23.00W x 18.50D x 35.75H in |
| Arm Height | 33.75 in |
| Seat Height | 26.25 in |
| Seat Width | 18.75 in |
| Seat Depth | 17.25 in |
| Carton Weight | 33.00 lb |
| Net Weight | 20.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: dove cream |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| Rub Count | 45000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood / Quilted Fabric / Powder Coated Antique Brass Metal Footrest |
SUNPAN JEREMY COUNTER STOOL-WEATHERED OAK 111008
An alluring mid-century counter stool that embraces the beauty of simplicity. Features a comfortable, quilted cushion in dove cream fabric. Completed with a brown, weathered solid oak wood frame and a powder-coated metal footrest in an antique brass finish. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 23 × 35.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












