SUNPAN HOMER DINING ARMCHAIR COGNAC 104693
Original price was: $920.$736Current price is: $736.
| Overall Dimensions | 19.50W x 23.50D x 32.00H in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Height | 18.25 in |
| Seat Width | 18.00 in |
| Seat Depth | 17.00 in |
| Carton Weight | 24.00 lb |
| Net Weight | 15.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: bravo cognac |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 2.18 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | Yes |
SUNPAN HOMER DINING ARMCHAIR COGNAC 104693
This compact dining armchair from our Ikon collection will bring a sophisticated industrial style to any space. Features bold channel stitching on the seat and seatback and finished with a brushed antique brass frame. Available in bravo cognac faux leather. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 19.5 × 32 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













