SUNPAN OLBIA LOUNGE CHAIR 111690
Original price was: $2,810.$2,248Current price is: $2,248.
| Overall Dimensions | 29.25W x 31.00D x 33.75H in |
| Arm Height | 25.5 in |
| Seat Height | 18.75 in |
| Seat Width | 25.50 in |
| Seat Depth | 20.50 in |
| Carton Weight | 71.00 lb |
| Net Weight | 53.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Cover | fabric: louis cream |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Aluminum |
| Base Finish | Natural |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Material Finish | Cream |
| Outdoor | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Natural Rattan Weave |
Available on backorder
SUNPAN OLBIA LOUNGE CHAIR 111690
The Olbia Lounge Chair seamlessly blends comfort with durable materials and effortless style. Twisted all-weather wicker intricately weaves across a barrelback aluminum frame, adding textured charm. Foam-filled cushions in cozy boucle fabric enhance the feeling of relaxation.
Features & Benefits
- Designed to bring indoor comfort outdoors, this frame is inspired by our bestselling Lauryn Lounge Chair.
- Powder-coating on the aluminum frame adds resistance to corrosion and weather hazards.
- Synthetic all-weather rattan wicker weave is fade resistant and easy to clean.
- Textilene mesh cushion construction is stretch and tear resistant.
- Durable quick dry foam cushions are anti-microbial and environmentally friendly.
- Recycled polyester outdoor performance fabric offers extreme weather resistance and protection against fading and UV damage.
- Oeko-tex certified outdoor performance fabric is free of substances that are harmful to humans and our larger ecosystems.
- Outdoor performance fabric is 100% solution-dyed, an eco-friendly process that uses less water and reduces waste pollutants.
- Crafted with 100% recyclable materials.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
Additional information
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 29.25 × 33.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |









