SUNPAN JUDSON DINING TABLE 100″ 111418
| Overall Dimensions | 100.00W x 46.00D x 30.25H in |
| Gross Weight | 274.00 lb |
| Net Weight | 231.00 lb |
| Material | Wood |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Warm Brass |
| Seating Qty | 8-10 |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Black |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Solid Oak Wood Top and Bottom / Oak Veneer |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN JUDSON DINING TABLE 100" 111418
The Judson Dining Table highlights the beauty of light and dark tones. A handsome black oak wood table top and base juxtaposes with painted oak veneer legs. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variations of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. Due to the nature of handcraftsmanship, unique imperfections such as fissures, markings and variations in colour and shape are welcomed and appreciated characteristics for a truly one-of-a-kind piece.
Additional information
| Weight | 231 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 100 × 30.25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN AEMOND DINING TABLE-86.5 110232
Original price was: $4,600.$3,680Current price is: $3,680. -
Sale!

SUNPAN BIJON DINING TABLE – 59″ 110381
Original price was: $6,335.$5,068Current price is: $5,068. -
Sale!

SUNPAN CALIDA DINING TABLE – 98″ 111381
Original price was: $6,335.$5,068Current price is: $5,068.











