SUNPAN CATALDI DINING TABLE-59″ 111118
Original price was: $7,485.$5,988Current price is: $5,988.
| Overall Dimensions | 59.00W x 59.00D x 30.75H in |
| Gross Weight | 490.00 lb |
| Net Weight | 299.00 lb |
| Material | Marble |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Faux Leather / Wood |
| Base Finish | Brown |
| Seating Qty | 6-8 |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Cappuccino |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | 40mm Matt Hyatt Red Marble Top / Gold Stainless Steel Trim |
SUNPAN CATALDI DINING TABLE-59" 111118
Refined mixed materials with an architectural influence define the Cataldi Dining Table. Fluted detailing in the taupe faux leather base adds intriguing texture that contrasts against the smooth polished beige marble tabletop. Gold stainless steel trim at the bottom of the base finishes the piece. As marble is a natural material, unique veining, pitting, fissures, micro-cracks and colour variations are all characteristics that add to the uniqueness and beauty of each piece. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 299 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 59 × 30.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN BIJON DINING TABLE – 59″ 110381
Original price was: $6,335.$5,068Current price is: $5,068. -
Sale!

SUNPAN ILUKA DINING CHAIR IVORY SET OF TWO 110454
Original price was: $2,200.$1,760Current price is: $1,760. -
Sale!

SUNPAN CALIDA DINING TABLE – 98″ 111381
Original price was: $6,335.$5,068Current price is: $5,068.









