SUNPAN CALIDA DINING TABLE – 98″ 111381
Original price was: $6,335.$5,068Current price is: $5,068.
| Overall Dimensions | 98.00W x 48.00D x 29.50H in |
| Gross Weight | 269.00 lb |
| Net Weight | 233.00 lb |
| Material | Faux Leather |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Stainless Steel / Wood |
| Base Finish | Cream |
| Seating Qty | 8-10 |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Cream |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Pebbled Faux Leather / Engineered Wood / Brushed Gold Stainless Steel Band on Base |
Available on backorder
SUNPAN CALIDA DINING TABLE - 98" 111381
Beautifully textured with ample seating room, the Calida Dining Table will bring any dining space to life. Wrapped in pebbled cream faux leather that is scratch resistant and easy to clean. Brushed gold stainless steel on the base completes the look. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 233 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 98 × 29.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













