SUNPAN JENO DINING CHAIR COGNAC SET OF TWO 111322
Original price was: $1,500.$1,200Current price is: $1,200.
SOLD AND PRICED AS A SET OF TWO
| Overall Dimensions | 20.00W x 24.00D x 33.50H in |
| Seat Height | 19.75 in |
| Seat Width | 20.00 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Carton Weight | 49.00 lb |
| Net Weight | 17.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | faux leather: milliken cognac |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Smoke Grey |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 1.87 |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Levelers |
| Bed Size | n/a |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Rubberwood Legs / Brass Metal Caps and Stretchers |
SUNPAN JENO DINING CHAIR COGNAC SET OF TWO 111322
The Jeno Dining Chair is a sophisticated study of mid-century design. A faux leather seat in milliken cognac combined with a smoke grey rubberwood frame gives a striking balance of impeccable style and comfort. Brass metal stretchers and foot caps enhance the overall look. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20 × 33.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













