SUNPAN JENO DINING CHAIR OLIVE SET OF TWO 111380
Original price was: $1,500.$1,200Current price is: $1,200.
SOLD AND PRICED AS A SET OF TWO
| Overall Dimensions | 20.00W x 24.00D x 33.50H in |
| Seat Height | 19.75 in |
| Seat Width | 20.00 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Carton Weight | 49.00 lb |
| Net Weight | 17.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: meg olive |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Smoke Grey |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 1.87 |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Levelers |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Rubberwood Legs / Brass Metal Caps and Stretchers |
6 in stock
SUNPAN JENO DINING CHAIR OLIVE SET OF TWO 111380
The Jeno Dining Chair is a sophisticated study of mid-century design. A velvet fabric seat in meg olive combined with a smoke grey rubberwood frame gives a striking balance of impeccable style and comfort. Brass metal stretchers and foot caps enhance the overall look. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20 × 33.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |














