SUNPAN BURGOS DINING CHAIR NONO PETROL 108484
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920.
| Overall Dimensions | 22.00W x 21.75D x 31.00H in |
| Arm Height | 26.75 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 17.50 in |
| Carton Weight | 24.00 lb |
| Net Weight | 19.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: nono petrol |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 71000 |
| Foam Density | 1.87 |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel |
SUNPAN BURGOS DINING CHAIR NONO PETROL 108484
This modern chair will charm guests. Features a curved seatback with channel tufting on the exterior in nono petrol fabric, and is complemented with a brushed gold stainless steel frame.
Features & Benefits
- Nono fabric features a natural variation of light and dark sections
- Outer back vertical channel tufting
- Gently blot spills with a dry or dampened absorbent cloth using liquid detergent and water, if needed
Additional information
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 22 × 31 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













