SUNPAN ABILENE DINING CHAIR SET OF TWO 111274
Original price was: $2,645.$2,116Current price is: $2,116.
SOLD AND PRICE AS A SET OF TWO
| Overall Dimensions | 18.75W x 26.00D x 32.00H in |
| Seat Height | 20.75 in |
| Seat Width | 18.75 in |
| Seat Depth | 17.00 in |
| Carton Weight | 67.00 lb |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: polo club muslin |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 94% Polyester, 6% Nylon |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Matte Black |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood / Powder Coated Iron Legs / Paper Rope Handle / Plastic Glides |
SUNPAN ABILENE DINING CHAIR SET OF TWO 111274
Plush seating and a simple frame make the Abilene Dining Chair versatile and incredibly comfortable. A mixed material seat features our polo club muslin performance fabric on top of a rustic oak wood frame. Paper rope detailing at the back of the chair gives an understated coastal influence while also acting as a functional handle. Powder-coated matte black legs contrast with the light-coloured materials. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece. Due to the natural contents of natural paper rope, it is advised to minimize contact with strongly dyed fabrics to avoid discolouration and/or colour transfer.
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 18.75 × 32 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











