SUNPAN WILLOWDALE DINING CHAIR 111640
Original price was: $1,125.$900Current price is: $900.
| Overall Dimensions | 25.25W x 24.75D x 32.50H in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 22.00 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Net Weight | 27.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: copenhagen olive |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel |
SUNPAN WILLOWDALE DINING CHAIR 111640
The elegant curves of the Willowdale Dining Chair will bring an air of sophistication to any dining space. Soft copenhagen olive fabric pairs beautifully with gold powder-coated stainless steel for a refined look.
Features & Benefits
- Made with a durable steel frame
- Foam and fibre-filled cushions provide comfortable support
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 25.25 × 32.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












