SUNPAN ORSON LOUNGE CHAIR BLACK 111350
Original price was: $2,670.$2,136Current price is: $2,136.
| Overall Dimensions | 35.00W x 36.00D x 34.50H in |
| Arm Height | 29 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 20.50 in |
| Net Weight | 243.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Material | Concrete |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | Black |
| Material Finish | Black |
| Outdoor | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Designed by | Stacy Tao |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Suitable for Indoor and Outdoor Use |
SUNPAN ORSON LOUNGE CHAIR BLACK 111350
The Orson Lounge Chair is a visual icon that blurs the lines of art and functionality. With free flowing curves and a grand sculptural profile, this lounge chair will make a statement in any space.
Additional information
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 25 × 34.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |








