SUNPAN MAUTI COUNTER STOOL BROWN TOBACCO 111654
| Overall Dimensions | 23.00W x 24.75D x 38.75H in |
| Arm Height | 31.5 in |
| Seat Height | 26.5 in |
| Seat Width | 18.00 in |
| Seat Depth | 18.25 in |
| Net Weight | 27.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | leather: shalimar tobacco |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Buffalo Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Brushed Gold Metal Caps / Top Grain Leather / Oily Pull-up |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN MAUTI COUNTER STOOL BROWN TOBACCO 111654
With influence from vintage design, the Mauti Counter Stool evokes a charming and rustic mid-century appeal. Upholstered in shalimar tobacco leather with dual buckle flap detailing on the armrests. Completed with a brown solid oak wood frame with brushed gold metal foot caps. Handle with Care: This design has been crafted with 100% top grain leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 23 × 38.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











