SUNPAN JOPLIN COUNTER STOOL CANTINA BLACK 111929
Original price was: $1,300.$1,040Current price is: $1,040.
| Overall Dimensions | 19.25W x 22.00D x 37.50H in |
| Seat Height | 26 in |
| Seat Width | 19.25 in |
| Seat Depth | 17.25 in |
| Net Weight | 28.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | bonded leather: cantina black |
| Swatch Code 2 | fabric: vera white pepper |
| Material | Bonded Leather / Fabric |
| Fabric Content | Cover 2: 92% Polyester, 8% Acrylic |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 / 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel |
SUNPAN JOPLIN COUNTER STOOL CANTINA BLACK 111929
The Joplin Counter Stool introduces a dazzling array of textures and visual contrasts to any dining room. A stunning combination of smooth cantina black bonded leather and textured vera white pepper fabric adds a stylishly chic ambience that is sure to leave a lasting impression. Handle with Care: This design has been crafted with bonded leather. Bonded leather is a blend of reconstituted leather and synthetic materials crafted to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece
Additional information
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 19.25 × 37.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













