SUNPAN HELOISE DINING ARMCHAIR MILIKEN COGNAC 112063
Original price was: $1,292.$1,034Current price is: $1,034.
| Overall Dimensions | 22.00W x 24.50D x 29.25H in |
| Arm Height | 25.75 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 20.25 in |
| Seat Depth | 19.25 in |
| Carton Weight | 38.00 lb |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| SKU No | 112063 |
| Swatch Code | faux leather: milliken cognac |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Designed by | Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Milliken Cognac Faux Leather Rope Detail / Powder Coated Stainless Steel |
SUNPAN HELOISE DINING ARMCHAIR MILIKEN COGNAC 112063
Every detail that makes up the handsome Heloise Dining Armchair is designed with purpose. Milliken cognac faux leather upholstery and rope detailing is paired with powder-coated gold stainless steel for optimal style and comfort. Visible stitching on the seat and backrest accentuates the chair's smooth contours. This elegant dining chair will perfectly complement any dining space. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 22 × 29.25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN HELOISE DINING ARMCHAIR BRAVO BLACK 111934
Original price was: $1,292.$1,034Current price is: $1,034. -
Sale!

SUNPAN HELOISE LOUNGE CHAIR MILIKEN COGNAC 112062
Original price was: $1,630.$1,304Current price is: $1,304. -
Sale!

SUNPAN HELOISE DINING ARMCHAIR IVANHOE PINE 112660
Original price was: $1,292.$1,034Current price is: $1,034.









